- Nastop meseca ramadana se potrjuje na enega od dveh načinov: z videnjem mlade lune, ali da se pred mesecem ramadanom dopolni mesec šaban in se računa, da ima (mesec šaban) trideset dni. (Ibn Usejmin - Fetava fi ahkami-s-sijam, str. 36)
- Za celoten ramadan je zadosten en nijjet (namera), in sicer na začetku meseca. Vendar če bi se zgodilo, da oseba prekine post (dan, dva ali več) v toku meseca zaradi potovanja, bolezni ali nečesa drugega, na tej osebi je obveza, da obnovi nijjet (namero), saj ga je (tj. post) enkrat že prekinila. (Fetava erkan el-islam - Ibn Usejmin, str. 466)
- Vsaka oseba, ki ni v stanju, da se posti zaradi starosti ali bolezni, od katere ne upa, da bo ozdravela, na njej je, da za vsak dan nahrani siromaka, če ima možnost za to. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 3, str. 233)
- Post osebe, ki zapusti molitev (salah), ni pravilen in se od nje ne sprejema, saj je oseba, ki zapusti molitev, kafir ali nevernik, murted ali odpadnik od islama, zaradi besed Vzvišenega: “Če pa se pokesajo, vzpostavijo molitev in dajo zekat, potem so vaši bratje v veri,” (Kur’an; 9:11) in zaradi besed Poslanca sallallahu alejhi ve sellem: “Med človekom ter mnogoboštvom in nevero je zapuščanje molitve.” Hadis je zabeležil Muslim. (Fetava fi ahkami-s-sijam - Ibn Usejmin, str. 87)
- Če je muezzin znan po tem, da ezana ne recitira v ustreznem času, v času resnične zore, potem je obveza prekiniti z jedačo, pijačo in ostalimi stvarmi, ki kvarijo post, in sicer v trenutku, ko začne z ezanom. Vendar če muezzin recitira ezan glede na mišljenje in ezan poskuša recitirati v ustreznem času, ali pa uporablja moderne takvime (dnevne koledarje), potem v takšni situaciji ni nič narobe jesti in piti v času ezana. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 5, str. 259)
- Ni narobe pogoltniti sline in o tem ni razhajanja med učenjaki. A kar se tiče sluzi kot rezultata kašljanja, to je obveza izpljuniti, ko pride do ust, in tistemu, ki se posti, tega ni dovoljeno pogoltniti, saj ima možnost, da se teh stvari obvaruje. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 5, str. 251)
- Krvavitev, kakor je iztekanje krvi iz nosa in istihada ter podobno, ne kvari posta. Tisto, kar kvari post je hajd ali menstruacija, nifas ali poporodno krvavenje, tj. kri, ki se pojavi v njem, ter hidžama. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 5, str. 253)
- Če nekdo namerno bruha, torej bruhanje izzove sam, takšen je pokvaril svoj post. A če bruha, vendar ne s svojim vzrokom in namero, potem mu je post pravilen. (Fetava Ibn Usejmin, tom 1, str. 500)
- Zdravilo, ki se uporablja za grgranje ali izpiranje grla, ne kvari posta, če se ne pogoltne, ob opozorilu, naj se to zdravilo ne uporablja razen v potrebi (nuji). (Fetava Ibn Usejmin, tom 1, str. 514)
- Kapljice za oči, nanašanje surme (mazila) okrog oči in kapljice za ušesa ne kvarijo posta. (Fetava Ibn Usejmin, tom 1, str. 514)
- Nič ni narobe z okušanjem hrane na način, da se postavi na vrh jezika, a le pod pogojem, da se ne pogoltne. (Fetava islamijje - Ibn Džibrin, tom 2, str. 128)
- Če bi se zgodilo, da mož v dnevu ramadana soprogo prisili v spolni odnos, bi bil post ženske pravilen in ni dolžna izvršiti keffaret (odkup). A kar se tiče moža, on je grešen in obvezen nadoknaditi ta post plus keffaret. A keffaret je osvoboditev sužnja ali sužnje, a če nima (sredstev), potem post dva meseca skupaj (zaporedoma), a če tudi tega ne zmore, potem nahraniti šestdeset siromakov. (Fetava islamijje - Ibn Usejmin, tom 2, str. 136)
- Če nekdo doživi ejakulacijo kot rezultat razmišljanja, ali doživi polucijo med spanjem, mu post ni pokvarjen. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 5, str. 243)
- Mezj ali prozorna tekočina v obliki sluzi, ki ni sperma, a pojavlja se tako pri moškemu kot pri ženski kot produkt strasti, ne pokvari posta. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 5, str. 245)
- Nehranljive injekcije ne pokvarijo posta, vseeno če se dobivajo v mišico ali žilo, četudi se občuti toplota v grlu, saj so to od stvari, ki ne kvarijo posta. (Medžalis šehr ramadan - Ibn Usejmin, str. 100)
- Če se zgodi, da tisti, ki se posti, iz pozabe nekaj poje ali popije, mu je post pravilen. Vendar ko se spomni (ali ga nekdo opozori), da se posti, mu je obveza prekiniti z jedačo in pijačo. Če ima zalogaj v ustih, ga je obvezen izpljuniti. (Fetava Ibn Usejmin, tom 1, str. 527)
- Predpis nosečnice in dojilje je predpis bolnika; če jim post ne predstavlja težave, jim je predpisano, naj se postijo, vendar so izpuščene dneve dolžni nadoknaditi, ko najdejo priložnost za to. (Medžmu'u fetava - Ibn Baz, tom 5, str. 207)
- Kapljice za nos, če pridejo do želodca ali grla, kvarijo post. (Fetava Ibn Usejmin, tom 1, str. 520)
- Če se v času posta dobivajo hranljive injekcije, ki služijo kot zamenjava za hrano in pijačo, je post pokvarjen. (Medžalisu šehri ramadan - Ibn Usejmin, str. 100)
- Če musliman v toku svoje bolezni umre po mesecu ramadanu, nihče ne bo nadoknadil niti hranil siromakov (kot nadomestilo zanj), saj je imel šeriatsko pravilen razlog. (Fetava Ibn Baz, tom 5, str. 239)
- Potniku je v vseh situacijah bolje, da se ne posti, a če se odloči, da se bo postil, s tem ni nič narobe, saj je do nas po verodostojni poti prišlo, da je Poslanec sallallahu alejhi ve sellem delal eno in drugo. A če bodo temperature zelo visoke in težavnost velika, je prekinitev posta bolj potrjena in potniku je nepriporočljivo, da se v takšnem stanju posti. (Fetava Ibn Baz, tom 5, str. 187)
- Izogibanje uporabe misvaka (za čiščenje zob) v toku dneva v ramadanu ali kateregakoli drugega dneva v letu, ko se posti, nima nobene osnove, saj je uporaba misvaka sunnet. (Fetava islamijje - Ibn Usejmin, tom 2, str. 126)
- Nič ni narobe z uporabo parfuma ali vonjanjem parfumov, razen kada ali kadila, tega ne bo vonjal, saj takšni parfumi vsebujejo materijo, ki pride v želodec, a ta materija je dim. (Fetava islamijje - Ibn Usejmin, tom 2, str. 128)
- Kri, ki pride v usta iz zob (in dlesni) ne vpliva na pravilnost posta, vendar se je potrebno izogibati goltanju, če ima možnost za to. Enako je s krvavenjem iz nosu – če se zgodi in se izogne goltanju krvi, post ni pokvarjen in ni ga potrebno nadoknaditi. (Fetava erkan el-islam - Ibn-Usejmin, str. 476)
Komentarji
Objavite komentar