Islam kot kompleten sistem življenja nudi rešitve za vsa človeška vprašanja, ki se tičejo tako posameznika kot tudi celotne človeške družbe. Med drugim je ljudem potrebno tudi to, da imamo skupen pozdrav, s katerim začenjamo srečanja ali si izkažemo spoštovanje, ko se srečamo na ulici oziroma na nekem drugem mestu. Morda se bo nekdo vprašal, zakaj sploh pisati o selamu? Obstaja več razlogov. Eden izmed njih je, da večina muslimanov zapostavlja pozdrav, ki je boljši in vrednejši od kateregakoli drugega pozdrava, drug razlog pa je, da tisti, ki ga prakticirajo, ne poznajo njegove prave vrednosti in nagrade zanj.
POMEN SELAMA
Ljudje s pozdravom drugim želimo na kratko povedati besede, ki imajo lep pomen in sporočilo. S selamom primerjajmo katerikoli drug pozdrav, pa bomo opazili, da noben nima enakega in obenem tako lepega pomena. Beseda selam pomeni mir, esselamu alejkum pa, naj je mir s teboj. Kogar pozdravimo s selam, temu želimo mir. Islamski pozdrav je eden izmed dokazov, da je islam vera dobrodelnosti.
PREDPIS SELAMA
Ko nekdo vošči selam je odgovor na to ve alejkumus-selam kar pomeni - in naj je mir s teboj. Pri obeh, tako pozdravljanju kot odgovoru, se muslimanu piše dobro delo. O predpisu nazivanja selama je En-Nevevi rekel: "Nazivanje selama je sunnet, odgovor na njega pa je vadžib (obveznost). Če smo muslimani v skupini je nazivanje selama sunneti kifaje in če en del pozdravi, vsi sodelujejo v nagradi. Če je tisti, kateremu se naziva selam sam, potem mora obvezno odgovoriti, če pa bi bila skupina muslimanov, potem je odgovor fard kifaje in če eden odgovori, potem z ostalih pade obveza. Ampak najbolje je, da vsi nazivajo in vsi odgovorijo."
SELAM JE DOLŽNOST VSAKEGA MUSLIMANA DO BRATA MUSLIMANA
Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Pet stvari je musliman dolžan muslimanu: odgovoriti na selam, nazdraviti tistemu, ki kihne, odzvati se na vabilo, obiskati bolnega in oditi na pogreb." (zabeležil Muslim)
S SELAMOM ŠIRIMO LJUBEZEN
V islamu je človeška družba in enotnost muslimanov zelo pomembna, zato islam priporoča vse, kar vodi k temu na pravilen način. Ena od stvari, za katero je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem rekel, da je razlog za ljubezen med muslimani, je širjenje selama. Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Ne boste vstopili v rajske vrtove, dokler ne boste verovali, ne boste pa verovali, dokler ne boste ljubili drug drugega. Ali želite, da vas usmerim na tisto s prakticiranjem česar boste ljubili drug drugega? Širite selam." (zabeležil Muslim)
KAKO SE NAZIVA SELAM?
Najpopolnejše je es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh. V Sunnetu ni potrjeno, da se doda še kaj. Dovolj pa je, da se reče es-selamu alejkum.
KAKO SE ODGOVARJA NA SELAM'
Najbolje je ve alejkumu-selam ve rahmetullahi ve berekatuh. V Sunnetu ni potrjeno, da se doda še kaj. Dovolj je odgovoriti z ve alejkumu-selam.
NAGRADA ZA NAZIVANJE SELAMA
Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je v hadisu, katerega beležita Ebu Davud in Et-Tirmizi, pojasnil nagrado za nazivanje selama. V neki situaciji, ko so družabniki sedeli s Poslancem, sallallahu alejhi ve sellem, je prišel človek in rekel es-selamu alejkum. Oni so odgovorili, Poslanec sallallahu alejhi ve sellem pa je rekel: "Deset." Potem je prišel drug človek in rekel es-selamu alejkum ve rahmetullah.
Oni so odgovorili, Poslanec, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Dvajset." Potem je prišel tretji človek in rekel es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh. Spet so odgovorili, Poslanec sallallahu alejhi ve sellem pa je rekel: "Trideset." Besede deset, dvajset in trideset pomenijo število dobrih del. Torej za en pozdrav si lahko prislužimo trideset dobrih del. Zakaj bi izpustili tolikšno nagrado in selam zamenjali z nekim neznačajnim in manjvrednim pozdravom.
PRAVICA POTI JE NAZIVANJE SELAMA
Ebu Sa'id El-Khudri je prenesel, da je Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem rekel: "Izogibajte se sedenja na poti." Pa so družabniki rekli: "Allahov Poslanec, mi nimamo drugega mesta, kjer bi se lahko pogovarjali." Na to jim on odvrne: "Potem pa, če že morate sedeti tukaj, dajte poti njeno pravico." Vprašali so: "Kaj pa je pravica poti?" On pove: "Spuščanje pogleda (pred ženskami), ne motiti ostalih, odgovoriti na selam, spodbujanje k dobremu in odvračanje od zla." (Muttefekun alejh)
SELAM JE POZDRAV PREBIVALCEV RAJA
Ko Vzvišeni Allah opisuje prebivalce Raja pravi:
Molitev v njih (tj. rajskih vrtovih) bo: "Slavljen bodi Vzvišeni Allah!" Njihov pozdrav pa: "Mir z vami!" In njihova zaključna molitev bo: "Hvaljen bodi Allah, Gospodar vseh svetov!" (Kur'an; 10:10)
PRAVILA SELAMA
Islam je določil nekatere stvari, katere bi morali prakticirati ob nazivanju selama:
• Lepo je, da tisti, ki se vozi (npr. s kolesom) naziva selam pešcu, manjša skupina večji, pešec tistemu, ki sedi, mlajši starejšemu.
• Nazivati selam, ko vstopimo v hišo, če pa ni nikogar rečemo es-selamu alejna ve ala ibadilahis-salihin (tj. naj je mir z nami in z vsemi dobrimi Allahovimi sužnji).
• Selam je treba nazivati, ko prihajamo in odhajamo. Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Ko nekdo od vas prispe na mesto druženja, naj vošči selam, ko pa ga hoče zapustiti, naj zopet vošči selam, saj prvi selam ni nič boljši od drugega." (zabeležil Ebu Davud)
• Lepo se je tudi rokovati. Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Ko se muslimana srečata, se pozdravita in si podata roki, jima bodo odpuščeni grehi še preden se razideta." (zabeležila Ebu Davud in Et-Tirmizi)
• Nazivati selam otrokom, saj je bila to praksa Allahovega Poslanca, sallallahu alejhi ve sellem.
• Selam ne smemo nazivati prepotiho niti preglasno, da ne bi motili drugih, zlasti kadar prihajamo v mošejo.
BOLJŠI JE TISTI, KI PRVI NAZIVA SELAM
Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Boljši je tisti, ki prvi naziva selam." (zabeležil Ebu Davud) Allahov Poslanec, sallallahu alejhi ve sellem nas uči, da se je treba potruditi, kdo od nas bo prvi nazival selam. Mnogo je tistih, ki mislijo, da je začenjanje s pozdravom poniževanje samega sebe in povzdigovanje drugega.
Vendar vidimo, da je v islamu boljši in vrednejši tisti, ki prvi naziva selam in da je prav v tem veličina osebe.
V SELAMU JE BLAGOSLOV
Allahov Poslanec Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekel: "Kadar vstopiš v hišo nazivaj selam, saj je v tem blagoslov tebi in tistim v hiši." (zabeležil Et-Tirmizi)
NI POTREBE PO TUJIH STVAREH
Dandanes smo vsi priče, da muslimani prevzemamo stvari od drugih in se od drugih učimo kako živeti. Včasih človek dobi občutek, kot bi bili ljudje brez zapuščine. Na takšen način se drugi obnašajo do nas in nas učijo o marsičem, kakor da smo od včeraj na tem planetu. Seveda jim mi v tem pomagamo, ko zapostavljamo vse kar je naše. Vendar, če pogledamo našo lepo vero islam, vidimo da ni potrebe, da se od njih učimo, kako je treba živeti, kajti islam je vse to muslimane že davno naučil in jim pojasnil. A zakaj vse to zapuščamo in se vsega tega sramujemo? Ali so naši predhodniki štirinajst stoletij, od takrat ko je bil razodet Kur'an pa do danes, živeli narobe? Ali so drugi toliko napredovali v medsebojnih odnosih, da je vse njihovo dobro, kulturno in civilizirano? Daleč od tega. Lahko rečemo in za svojimi besedami trdno stojimo, da nimamo nobene potrebe po tujih stvareh in pozdravih.
Komentarji
Objavite komentar