Skupina avstralskih in ameriških znanstvenikov se bo lotila raziskave petih kovancev iz srednjega veka, ki so se znašli v severni Avstraliji. Kovance so našli na otočju Wessel Islands leta 1944 in so vse od takrat prava uganka. To je pod vprašaj postavilo zgodovino tujih obiskov na daljnih avstralskih obalah.
Kilwa kovance je med drugo svetovno vojno, ko je bil v času konflikta na Pacifiku nastanjen na tem otočju, odkril Maurie Isenberg, radarist kraljevih avstralskih zračnih sil. Našel je devet kovancev, pet afriških bakrenih in štiri nizozemske, ki niso nujno tako stari. Sprva je kovance želel prodati, vendar neuspešno. Desetletja jih je imel pospravljene in jih šele leta 1979 poslal v muzej na identifikacijo, skupaj z zemljevidom, ki je prikazoval mesto najdbe.
Znano je, da so evropski pomorščaki v 17. stoletju pluli ob obalah Avstralije, Britanci pa so si ozemlje prisvojili šele leta 1770, ko je James Cook pristal v zalivu Botany Bay. Vendar je najstarejši med najdenimi kovanci iz 10. stoletja in je bil skovan v muslimanskem sultanatu Kilwa, ki je ležal na otoku pred obalo Tanzanije. Kot je pojasnil antropolog, ki bo vodil raziskavo, Ian McIntosh, bo njegova skupina raziskala nedostopno in še nikoli sistematično raziskano območje, kjer so bili kovanci najdeni. Aboriginski zapisi pripovedujejo o skriti jami, polni kovancev in orožja iz daljnega časa. McIntosh upa, da bodo našli sledi ladijske razbitine ali naselbine iz srednjega veka.
McIntosh je rekel, da obstaja več teorij o kovancih, vključno s tem, da so bili na obalo naplavljeni po brodolomu. Kovanci, ki izvirajo iz sultanata Kilwa, ozemlja v današnji Tanzaniji, namigujejo, da so dele severne Avstralije obiskali ostali pomorščaki, tudi z Bližnjega vzhoda in Afrike. McIntosh je za avstralski časopis Australian Folklore rekel, da je "argument za vmešanost Kilwa trgovcev, a tudi portugalskih, zelo privlačen." Izpostavlja, da je bila morska pot iz Kilwe v Vzhodni Afriki do Omana in nato v Indijo, Malezijo ter bližnjo sosedo Indonezijo, do 16. stoletja že dobro uveljavljena, verjetno pa že nekaj stoletij pred tem. Zaenkrat skrivnost ostaja.
"Ti kovanci so v obtoku najbrž ostali nekaj stoletij, vendar le na področju Vzhodne Afrike. Drugje niso imeli vrednosti," pravi McIntosh in dodaja, da so bili te vrste kovanci najdeni le v Zimbabveju in Omanu.
"Najdeni niso bili nikjer drugje na svetu, razen v severni Avstraliji," je dejal McIntosh. "Zelo nenavadno. To nas je zbegalo."
Vir: revija History; št. 21/2013, str. 7
Komentarji
Objavite komentar