Islamski pristop k zdravju in dobremu počutju pomeni, da je vse, kar je škodljivo, prepovedano. Zato ima islam brezkompromisno stališče do alkohola in prepoveduje njegovo uživanje v večjih, kakor tudi manjših količinah. Alkohol je nedvomno škodljiv in negativno vpliva na razum in telo. Megli um, povzroča bolezni, troši denar in uničuje posameznike, družine ter skupnosti. Raziskave so pokazale, da obstaja močna povezava med alkoholom in igrami na srečo (kockanjem). Pijančevanje oslabi razsodnost, povzroča duševne motnje in osebo opogumlja za tveganje pri igrah na srečo in nevarnih dejavnostih. Bog nam v Kur'anu pravi, da so opojne pijače in igre na srečo hudičeve gnusobe in nam ukazuje, da se jih izogibamo.
O, vi, ki verujete! Resnično so alkohol in kockanje in oltarji in prerokovanje s puščicami odvratnost od hudičevega dela, zato se tega izogibajte, da bi bili uspešni. (Kur'an; 5:90)
Več kot tretjina odraslih moških in približno 10 % odraslih žensk je rizičnih pivcev, približno 10 do 15% odraslih pa je alkoholikov. Inštitut za varovanje zdravja RS je v letu 2004 evidentiral 3950 primerov hospitalizacije in 91.278 bolnišničnih dni zaradi alkoholizma (kar je 4,2% vseh bolnišničnih dni v Sloveniji). Leta 2005 je zaradi alkoholu neposredno pripisanih vzrokov prezgodaj umrlo 330 oseb. Prezgodnje smrti zaradi alkohola so predstavljale 7,0% vseh prezgodnjih smrti. Vir vseh statističnih podatkov v članku je Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.
Alkohol velja za zelo rakotvorno substanco, kar povečuje tveganje za raka na ustih, žrelu, grlu, požiralniku, jetrih in dojki. Pitje alkohola med nosečnostjo lahko pripelje do fetalnega alkoholnega sindroma (FAS). Fetalni alkoholni sindrom je trajna motnja, ki jo zaznamujejo počasnejša rast, neobičajen izgled obraza ter poškodbe centralnega živčnega sistema. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom rastejo počasneje tako v maternici kakor tudi kasneje.
Poleg neobičajnega videza obraza imajo pogosto manjšo glavo, možgane, srce in hrbtenico. Poleg tega imajo tudi druge anatomske posebnosti. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom se rodijo manjši kot ostali novorojenčki, pogosto imajo težave s hranjenjem in spanjem.
Pogosto imajo drugačen fizičen izgled obraza in zaostajajo v rasti. Imajo tudi težave z vidom, sluhom, pozornostjo, učenjem preprostih stvari, vedenjem v družbi in nadzorovanjem lastnega vedenja.
Eden od ključnih problemov, ki je povezan z uporabo alkohola, je tudi veliko število prometnih nesreč. Statistični podatki kažejo, da približno vsaka tretja smrtna žrtev prometnih nesreč v EU nastane kot posledica uporabe alkohola, kar pomeni približno 17.000 smrtnih žrtev letno. Zaradi posledic prometnih nesreč, v katerih so sodelovali alkoholizirani udeleženci, smo imeli v Sloveniji od leta 1991 do 2005 za 1,3 milijarde evrov (305 milijard tolarjev) škode, umrlo pa je več kot 1700 ljudi. Alkoholizirani udeleženci so povzročitelji 33% nesreč s smrtnim izidom, 24% nesreč s hudimi telesnimi poškodbami in 9 do 12% nesreč z materialno škodo.
Čeprav je jasno, da je alkohol odgovoren za veliko zla, je v številnih družbah legalen, njegova uporaba pa se celo spodbuja. Neverjetno je, da ga tudi v luči tako osupljivih dokazov proti njemu, ljudje po vsem svetu še naprej uživajo v čedalje večjih količinah. Zakaj je tako?
Alkohol je eno od orodij, katerega hudič uporablja za odvračanje človeštva od čaščenja Boga. Bog v Kur'anu jasno navaja, da je hudič odkrit sovražnik človeštva, ljudje pa ga s pitjem alkohola vseeno vabijo v svoja življenja in mu s tem lajšajo odvračanje od resničnega namena v življenju - čaščenje samo Boga.
Resnično vam je hudič sovražnik, pa ga vzemite za sovražnika. On samo poziva svojo stranko, da bi bili od prebivalcev Plamena. (Kur'an; 35:6)
Alkohol vpliva na razum in grešno obnašanje, ter zla dejanja prikaže kot pravilna. To povzroči sovraštvo med ljudmi in preprečuje spominjanje na Boga, odvrača od molitve in poziva v nezakonite spolne odnose. Alkohol povzroča sramoto in obžalovanje, zaradi česar alkoholik postane brezumen. Vodi tudi do razkrivanja skrivnosti in napak.
Hudič samo želi, da med vami izzove sovražnost in sovraštvo preko alkohola in kockanja, ter vas odvrne od spominjanja na Allaha in od molitve. Ali boste tisti, ki se vzdržijo? (Kur'an; 5:91)
V predislamski Arabiji je bilo uživanje alkohola zelo razširjeno. Za zatiranje tega zla je Bog iz Svoje milosti prepoved razodel v fazah. Najprej je pojasnil, da je škodljivost alkohola večja kot njegova korist. Nato je muslimanom rekel, naj ne molijo v vinjenem stanju, na koncu pa je razodel verz, ki popolnoma prepoveduje alkohol.
O, vi, ki verujete! Resnično so alkohol in kockanje in oltarji in prerokovanje s puščicami odvratnost od hudičevega dela, zato se tega izogibajte, da bi bili uspešni. (Kur'an; 5:90)
Ko je bil razodet ta verz, so muslimani nemudoma začeli uničevati in prazniti svoje posode z alkoholom. Zakaj je to tako težko izvršiti v 21. stoletju? Današnji verniki se morajo enako kot takratni popolnoma zanesti na Boga in razumeti, da je On njihov edini El-Velijj (Zaščitnik) in Er-Rezzak (Tisti, ki daje obilno oskrbo). Vsa moč prihaja od Boga in nadlogo, kakršna je alkohol, se lahko izkorenini samo takrat, ko se bomo s popolno predanostjo vrnili k Bogu.
Kur'an je Knjiga usmeritve poslana celotnemu človeštvu. To je niz navodil od Stvarnika za Njegove stvaritve. Če sledimo tem navodilom, bodo naša življenja tudi v nesrečah in nezgodah lahkotna ter spokojna. Alkohol in igre na srečo Bog povezuje z idolatrijo ter vse to razglaša za odvratnost.
Islam spodbuja in lajša tistim, ki se želijo pokesati od zlih dejanj in grešnega obnašanja. Bog sprejema kesanje tistih, katerim je resnično žal za njihova dejanja in so odločeni, da se bodo izogibali grehov. Muslimanska skupnost ne izganja tistih, ki so naredili takšno napako, ampak jih ohranja v islamu in spodbuja k bogaboječnosti, kar jim olajša zapustitev grešnega obnašanja. Prijatelji, družina in sosedi ne pogledajo proč, medtem ko oseba uničuje sebe ali svojo družino. Islam gradi zdravo družbo. Ni prostora za posameznika, ki hoče delati, kar si zaželi, pogosto na škodo drugih. Uživanje alkohola ne vpliva le na alkoholika, ampak tudi na njegovo ali njeno družino in družbo kot celoto. V prepovedi alkohola obstaja velikanska modrost.
Komentarji
Objavite komentar