Bog je muslimanom zapovedal, naj molijo petkrat na dan:
- Zora, pred sončnim vzhodom: Fedžr.
- Poldne, potem ko sonce doseže zenit: Duhr.
- Pozno popoldne: Asr.
- Po sončnem zahodu: Magrib.
- Pozno zvečer: Iša.
Razpored molitev muslimanu določa vzorec dneva. V tako imenovanih muslimanskih državah ezan, javen poziv k molitvi iz mošej, celotni populaciji vključno z nemuslimani določa ritem dneva. Obred molitve, ki je star preko 1400 let, petkrat na dan ponovi na tisoče in milijone ljudi po celem svetu. Molitev ni le zadeva spiritualnosti, temveč poleg tega muslimana povezuje z vsemi ostalimi na svetu in tudi z vsemi tistimi, ki so v različnih obdobjih islamske zgodovine izgovorili iste besede in naredili iste gibe.
Predpisane molitev niso le izgovorjene fraze. Molitev za muslimana pomeni združitev misli, duše in telesa v čaščenju; zato bo musliman, ki opravlja te molitve, izvršil niz gibov, ki so v skladu z besedami molitve. Muslimani pred molitvijo poskrbijo za pravilno razpoloženje; na stranski tir postavijo vse vsakodnevne skrbi ter misli, da se tako lahko osredotočijo izključno na Boga. Če musliman moli brez pravilnega razpoloženja, potem je kakor sploh ne bi molil.
Pa gorje molivcem, tistim, ki so glede svojih molitev brezbrižni, tistim, ki se le pretvarjajo. (Kur'an; 107:4-6)
Muslimani ne molijo, ker bi s tem koristili Bogu. Bog ne potrebuje molitev ljudi, saj sploh nima nikakršnih potreb. Muslimani molijo, ker jim je Bog rekel, da morajo to početi, in ker verjamejo, da s tem prav oni sami pridobijo velikanske koristi. Musliman moli kot bi stal v prisotnosti Boga.
V obredni molitvi je vsak posamezen musliman v direktnem kontaktu z Bogom. Ni potrebe po duhovniku kot posredniku. Čeprav v mošeji molitev vodi imam, to ni duhovnik, ampak le oseba, ki ima od prisotnih največ znanja o islamu.
Muslimani lahko molijo povsod, vendar je še posebno dobro moliti z drugimi v mošeji. Skupna molitev muslimanom pomaga spoznati, da je celotno človeštvo eno in da so pred Bogom vsi enaki.
Pred začetkom molitve se od osebe zahteva, da opravi posebno umivanje (vudu). Sestavljeno je iz umivanja dlani, obraza, rok, glave in stopal. Pogoj molitve je, da je telo, obleka in mesto molitve čisto ter brez nečistoče. Nečistoča v tem kontekstu se nanaša predvsem na telesne tekočine kot so urin, iztrebki, kri itn.
Komentarji
Objavite komentar