Salah je dnevna molitev predpisana vsem muslimanom, kot eden od petih stebrov islama. Ta molitev je točno določena oblika čaščenja, ki se razlikuje od molitve po navdihu v nekem trenutku potrebe (tj. du'a). Muslimani molijo oz. opravljajo salah petkrat v toku dneva:
- Fedžr (med zoro in sončnim vzhodom).
- Zuhr (po poldnevu).
- Asr (po polovici popoldneva do pred sončnim zahodom).
- Magrib (med sončnim zahodom in preden pade mrak).
- Iša (po padcu mraka).
Vsaka molitev traja približno deset minut, vendar jo oseba lahko po želji podaljša. Muslimani lahko molijo v vsakem čistem okolju, posamezno ali skupinsko, v mošeji ali doma, v službi ali na potovanju, v prostoru ali zunaj. V določenih okoliščinah, kot je bolezen, potovanje ali vojna, so podane nekatere odobritve, ki olajšajo molitev.
Ti točno določeni trenutki v toku dneva, s katerimi se musliman približa Allahu, mu pomagajo pri zavedanju pomembnosti njegove vere in vloge, katero igra v njegovem življenju.
Musliman začne dan z umivanjem in stanjem pred svojim Gospodarjem v molitvi. Molitev je sestavljena iz recitacije odlomkov Kur'ana v arabščini in nizov gibanja: stanja, priklona, sedžde in sedenja. Vse recitacije in premiki izražajo predanost, ponižnost in pokornost Allahu. Različne poze, katere musliman izvaja med molitvijo, izražajo duh predanosti, besede recitacije pa ga opominjajo na dolžnosti do Allaha. Z molitvijo se prav tako opozarja na Sodni dan in dejstvo, da se bo pojavil pred svojim Stvarnikom in polagal račun za dejanja v življenju. Tako musliman začne svoj dan in se kasneje v toku dneva v teh trenutkih loči od tostranskih dejavnosti ter ponižno stoji pred Allahom. Na tak način svoje srce vsakič znova opomni na resnični smisel življenja.
Te molitve služijo kot neprestan opomin in verniku pomagajo, da misli na Allaha med vsemi dnevnimi opravili, družinskimi zadevami in stresnimi trenutki. Molitev krepi verovanje, zanašanje na Allaha in dnevno življenje postavi v perspektivo, da po smrti prihaja življenje in Sodni dan. Pred molitvijo se mora musliman obrniti proti Meki, svetemu mestu, v katerem stoji Kaba, starodavno mesto čaščenja, katerega sta zgradila Abraham in njegov sin Ismael.
Na koncu molitve recitira šehadet in dvakrat ponovi pozdrav miru – esselamu alejkum ve rahmetullah.
Čeprav je individualno opravljanje molitve dovoljeno, ima skupinska molitev v mošeji posebno vrednost in muslimane se spodbuja, naj te predpisane obvezne molitve opravljajo z drugimi muslimani. Skupaj se obrnejo proti Kabi v Meki in se poravnajo v vzporedne vrste za imamom ali voditeljem molitve, ki jih vodi v fizičnih pozah skupaj z recitacijo Kur'ana. V številnih državah po mestih odmeva poziv na molitev ali ezan:
Petek je dan v tednu za skupinsko molitev. Tedensko srečanje za petkovo molitev je zelo pomembno čaščenje. Petkova molitev ima naslednje značilnosti:
- Traja v istem času kot opoldanska molitev (zuhr), katero tudi nadomesti.
- Opravljena mora biti v skupini, katero vodi imam. Ne more biti opravljena individualno. Muslimani na Zahodu si skušajo urediti urnik, ki jim omogoča prisostvovanje pri molitvi.
- Muslimanom je ob petkih dovoljeno normalno delo, kakor v vsakem drugem dnevu v tednu. Lahko opravljajo običajne aktivnosti, vendar jih morajo prekiniti za petkovo molitev. Po koncu se lahko normalno vrnejo k svojim dejavnostim.
- Običajno se petkova molitev opravi v mošeji, če je na voljo. Včasih se zaradi neobstoja mošeje lahko opravi v najetem objektu, parku itn.
- Ko nastopi čas za molitev se razglasi ezan. Imam se postavi pred občinstvo in dostavi pridigo, ki se v arabščini imenuje hutba. Medtem ko imam govori, prisotni molče poslušajo pridigo. Večina imamov na Zahodu pridigo dostavi v domačem jeziku.
- Po pridigi se opravi molitev pod vodstvom imama, ki recitira El-Fatiho in druge kur'anske verze. Zatem je molitev končana.
Posebni skupinski molitvi, ki vključujeta pridigo, se opravita tudi dopoldne v dnevih praznikov (eid el-fitr in eid el-adha). Ena je po zaključku meseca ramadana, to je po koncu meseca posta, druga pa po romanju oziroma hadžu. Čeprav niso obvezne, se spodbujajo tudi individualne prostovoljne molitve, še posebej nočne, kar je sicer običajna praksa med muslimani.
Komentarji
Objavite komentar